10 věcí, které je třeba udělat před stěhováním do nového domu

Den stěhování. Nikdy nebude stoprocentně bez stresu, ale trocha plánování ho učiní mnohem snesitelnějším.

Níže uvádíme několik příkladů, které by měly být provedeny v dostatečném předstihu, a několik dalších tipů, jak stěhování co nejvíce usnadnit.

Plánování pomáhá snížit stres v den stěhování. 

1. Připojte se k internetu

Nejméně tři týdny před stěhováním kontaktujte svého poskytovatele internetu. Ušetříte si tak frustraci a nepříjemnosti spojené s bydlením v novém domě bez internetu, protože většina poskytovatelů má týdny dopředu obsazeno.

2. Připojte si energie

Při stěhování je třeba odpojit energie na jméno předchozích nájemníků a znovu je připojit na své jméno. Tento proces je velmi jednoduchý: Zavoláte svému poskytovateli energie, sdělíte mu své osobní údaje, adresu a preferovaný termín připojení – a on zařídí zbytek.

Mnozí poskytovatelé potřebují k opětovnému připojení pouze jeden nebo dva pracovní dny, takže je důležité to udělat těsně před stěhováním, aby vám nebyla účtována spotřeba předchozích nájemníků.

Před stěhováním se obraťte na své poskytovatele služeb, abyste se ujistili, že jste připojeni co nejdříve. 

3. Mějte plán pro děti a domácí zvířata

Děti rády a hodně běhají a stěhováci se při pokládání těžkých kusů nábytku málokdy podívají pod jejich kolena. Spolu s emocionálním stresem z loučení s rodinným domem je už jen tato zvýšená obava o bezpečnost dostatečným důvodem k tomu, abyste si v den stěhování připravili plán pro své děti.

 

Požádejte rodinného přítele nebo člena rodiny, aby se o ně na celý den postaral a vyzvedl je před příjezdem stěhováků, aby se vyhnuly nudě a nejistotě. A povzbuďte je, aby si před dnem stěhování sbalily vlastní krabici se speciálními předměty, aby tyto poklady našly hned po příjezdu do nového domova. To jim pomůže usadit se.

 

Pokud jde o domácí zvířata, snažte se v období před velkým stěhováním co nejvíce dodržovat obvyklé zvyklosti. V samotný den stěhování je zavřete do jedné uzavřené místnosti, když stěhováci přicházejí a odcházejí z domu, a při přepravě koček používejte v přepravkách známou voňavou podestýlku.

Případně je můžete nechat na jiném známém místě nebo u dobře hodnocené chovatelské stanice, ale to může zvířata zmást a rozrušit, protože obecně nejlépe reagují na své majitele.

 

Po příjezdu do nového domova určete jednu místnost jako „pokoj vašeho zvířete“ a naplňte ji známými hračkami a vůněmi, aby se cítilo jako doma. Pokud máte kočky, dejte jim několik týdnů na to, aby si zvykly na nový domov, než je pustíte ven; pokud máte psy, choďte s nimi často na procházky, aby si zvykli na nové prostředí. Kromě toho se snažte udržovat co nejstálejší a nejznámější rutinu.

4. Informujte přátele a rodinu o svých nových kontaktních údajích

Stejně jako byste měli o svém stěhování informovat všechny příslušné firmy, měli byste informovat i své přátele a rodinu.

Pošlete lidem textovou zprávu nebo e-mail, ve kterém jim oznámíte svou novou adresu a telefonní číslo, aby vás důležití lidé ve vašem životě mohli kontaktovat i po přestěhování.

5. Změna adresy

Nejlepší je to udělat co nejdříve, abyste se nemuseli spoléhat na to, že vám poštu přepošlou noví nájemníci vašeho starého domova. Okamžitě oznamte svou novou adresu poště a poté neprodleně kontaktujte podniky a státní orgány jednotlivě, abyste se ujistili, že vaše pošta chodí na správné místo. Nezapomeňte na:

  • aktualizovat předplatné časopisů
  • kontaktovat poskytovatele pojištění a registrace vozidla
  • aktualizovat své údaje v seznamu voličů
  • oznámit své bance, že jste se přestěhovali
  • aktualizovat své údaje u všech penzijních fondů.

6. Zabalte si krabici s nářadím

Jednou z prvních věcí, které je třeba při stěhování zabalit, je krabice s nářadím. Tato krabice by měla obsahovat imbusové klíče, veškeré nářadí, které byste mohli potřebovat ke stavbě nábytku, označené zipové sáčky se šroubky z nábytku, který jste při stěhování demontovali, nůžky, šroubováky, maskovací pásku, utěrky na prach a lepidlo. Pokud budete mít všechny tyto předměty v jedné krabici, ušetříte si čas při zařizování nového domova.

7. Zařiďte si pojištění domu a nemovitosti

Když se stěhujete, musíte se ujistit, že vaše stávající pojistné smlouvy na domácnost končí den po přestěhování a další pojistné smlouvy začínají platit den před stěhováním. Tak budete v den stěhování chráněni.

Co se týče samotného stěhování, většina poskytovatelů zahrnuje určitou formu pojištění přepravy do své standardní pojistné smlouvy na majetek – obvykle jen ochranu vás a vašeho majetku v případě požáru nebo dopravní kolize – ale pokud tak neučiní, můžete si ho zakoupit jako samostatný produkt buď u stěhováka, nebo u specializované stěhovací pojišťovny.

 

Pokud ještě nemáte pojištění domácnosti a majetku, pak je nyní vhodná doba k uzavření těchto pojistek. I kdyby vaše jediné cenné věci byly několik notebooků, tablet a televizor, náklady na jejich náhradu v případě opravu zdaleka převýší náklady na roční pojistné.

8. Nechte si nový dům odborně vyčistit

Ačkoli většina nemovitostí projde profesionálním úklidem předtím, než se předchozí majitelé nebo nájemníci odstěhují, dům je často před stěhováním delší dobu prázdný, což znamená, že často potřebuje další úklid, než se nastěhujete.

Najměte si profesionální úklidové firmy, které se specializují na úklid po skončení nájmu, a nechte je vyčistit koberce a důkladně vyčistit koupelny a kuchyň.

9. Nechte si vyřezat náhradní klíče

Udělejte to hned, jakmile budete mít klíče od nového domu. Dny stěhování jsou stresující a rušné, takže se může snadno stát, že se klíče ztratí nebo se v domě zabouchnou – zejména proto, že v novém bydlišti ještě nebudete mít zavedenou rutinu „kontroly klíčů“.

Nechte si nařezat sadu klíčů pro každého člena domácnosti a nechte si nařezat několik náhradních sad pro členy rodiny a přátele.

 

10. Zabalte si krabici na první noc

Stejně důležitá jako rozbalovací krabice je pro úspěšné stěhování i krabice na první noc.

Aby byl přechod co nejplynulejší, měla by krabice obsahovat oblečení na převlečení, základní toaletní potřeby, toaletní papír, pyžamo, ručníky, ložní prádlo a další nezbytnosti, které můžete potřebovat, například sáčky na čaj nebo rychlovarnou konvici na kávu.


Často jsou to právě maličkosti, díky kterým se cítíme jako doma, a proto když budete mít všechny tyto věci v lehce dostupné krabici, bude to pro vás znamenat velkou pomoc při stěhování.

Získejte bezplatnou konzultaci
a odhad ceny