Zimní údržba domu

S příchodem zimních měsíců mohou měnící se povětrnostní podmínky způsobit škody na vašem domě. Pomocí několika jednoduchých kroků však můžete svůj majetek připravit na dlouhé chladné měsíce, které jsou před vámi.

Jak připravit dům na zimu

1) Otestujte vytápění

S přechodem z léta na zimu se pravděpodobně budete znovu seznamovat se svým vytápěním. Než se počasí opravdu ochladí, začněte přemýšlet o tom, zda vaše radiátory nepotřebují odvzdušnit, zkontrolujte, zda váš kotel funguje, a oprašte ventilační otvory/filtry, abyste dosáhli maximálního užitku. Získáte tak nějaký čas na to, abyste se ujistili, že vše stále funguje, než se dny příliš ochladí!

2) Servis kotle

Zkontrolujte, zda hlavní plamen svítí, a v případě potřeby ho znovu zapalte. Pokyny, jak to provést, najdete v návodu ke kotli nebo na boku kotle. Možná by se také vyplatilo nechat kotel servisovat technikem registrovaným v oblasti bezpečnosti plynu. To vám v konečném důsledku zajistí klid, protože únik oxidu uhelnatého je rizikem v každém ročním období.

3) Zkontrolujte okna a dveře

V létě jste možná nechali okna na petlici, abyste se mohli nadýchat čerstvého vzduchu. Abyste ušetřili na účtech za vytápění, rychle je obejděte a zkontrolujte, zda jsou dobře zavřená a připravená na chladnější počasí. Zkontrolujte také, zda v oknech a dveřích nejsou mezery, abyste je mohli utěsnit a snížit průvan (a náklady na vytápění!).

4) Zkontrolujte okapy

Vyčistěte okapy od odpadků, abyste zabránili jejich hromadění, které by mohlo vést k propadnutí těžkých a ledových okapů, až začnou mrazy.

5) Najměte si kominíka

Zimní počasí může komín poškodit, proto jsou předzimní měsíce vhodným obdobím pro vyčištění komína.

6) Izolujte potrubí

Izolace potrubí může snížit tepelné ztráty a také zabránit jeho zamrznutí a prasknutí.

7) Pečujte o své potrubí

S příchodem chladného počasí může voda v potrubí zamrznout a způsobit jeho prasknutí. Nejenže to může způsobit velké a nákladné škody, ale může to znamenat, že se budete muset během oprav vystěhovat.

 

  • Dávejte pozor na případné praskliny nebo díry, které se mohou objevit ve venkovních stěnách a kterými by se mohl dostat studený vzduch do potrubí. Utěsněte všechny mezery dříve, než se stanou větším problémem.
  • Udržujte topení na nízké úrovni (nad 4 °C), i když jste mimo nemovitost, protože to pomůže udržet stálou teplotu v okolí potrubí.

8) Najděte si uzavírací kohout

V případě nouze (např. prasklého potrubí) vám znalost místa, kde se nachází kohout, umožní vypnout systém studené vody a omezit další škody. Kohoutek se obvykle nachází pod kuchyňským dřezem a obvykle vypadá jako kohoutek/páka.

9) Odvzdušnění topení

Po několika měsících mimo provoz můžete zjistit, že vaše radiátory jsou nahoře studené a dole horké. To obvykle znamená, že je třeba radiátor odvzdušnit. Chcete-li mít jistotu, že vytápění (a peníze) využíváte co nejlépe, otestujte své radiátory a odvzdušněte je při přechodu do zimy.

10) Používejte časovač vytápění

Používání časovače pro vytápění může zajistit, že váš topný systém bude fungovat hladce, v domě bude příjemná teplota a pomůže vám zabránit zamrznutí a prasknutí potrubí.

11) Vytvoření sady pro výpadek proudu

Abyste se vyhnuli tomu, že zůstanete ve tmě, vytvořte si sadu pro přerušení dodávky elektřiny. Ta může obsahovat baterky, svíčky, zápalky, deky, rádio na baterie a možná i nějaké stolní hry pro zábavu!

12) Ujistěte se, že máte doplněnou nádrž na olej.

Pokud je ve vaší nemovitosti nádrž na olej, zkontrolujte, zda je na zimu doplněna. Vyhnete se tak zimním cenovým špičkám a zajistíte, že vám v chladných měsících olej nedojde.

13) Připravte si venkovní prostor

Ujistěte se, že je vaše zahrada čistá a připravená na zimu. Zajistěte vše, co by mohl vítr odnést, například skleníky, květináče a kontejnery na kolečkách. Dobrý nápad je také shrabat na zahradě listí, aby se přes podzim nehromadilo.

14) Zdokonalte se v sušení prádla v interiéru

Může to znít divně, ale sušení prádla v interiéru a zamezení kondenzace by se dalo považovat za umění! Podívejte se na tipy, jak se vyhnout kondenzaci při sušení prádla v interiéru.

15) Větrejte svoji nemovitost

Kromě správného sušení prádla můžete v chladných měsících zabránit vlhkosti i dalšími způsoby. Například abyste zabránili pronikání teplého vzduchu a páry do chladnějších místností, zavřete při vaření dveře do kuchyně, používejte v koupelně odsávací ventilátory atd.

16) Proveďte údržbu přístřešku

Ujistěte se, že je vaše kůlna bezpečná, zejména pokud v ní máte uloženy drahé předměty (např. elektrické nářadí nebo sekačky na trávu).

17) Nechte si zkontrolovat střechu

Střešní břidlice nebo tašky se mohou v průběhu roku uvolňovat, což může vést k zatékání během zimy. Možná by bylo dobré nechat si střechu zkontrolovat odborníkem, abyste se ujistili, že před chladnými měsíci nejsou na střeše místa, která je třeba opravit.

18) Zkontrolujte venkovní osvětlení

Vynášíte popelnice v 18:30? V zimě už bude pravděpodobně tma! Abyste měli jistotu, že budete mít vždy bezpečnou a dobře osvětlenou cestu kolem pozemku svého domu, zkontrolujte, zda jsou vaše venkovní světla v pořádku.

19) Zlepšete si zabezpečení svého domova

V zimě bývá místy vyšší kriminalita. Z tohoto důvodu zkontrolujte, zda jsou vaše dveře, ploty a brány správně funkční a zabezpečené. Můžete také zvážit, zda nepotřebujete nějaké další zabezpečení domu.

Získejte bezplatnou konzultaci
a odhad ceny